خوردن کره اصلا فایده‌ای هم برای بدن دارد؟

کره یک محصول لبنی است که زمانی شکل می‌گیرد که شیر یا خامه دلمه شده باشد یا اینکه شیر تخمیر شده باشد. این ماده دستکاری شده از مایعات، از حالت امولوسیون چربی در آب به امولوسیون آب در چربی تغییر می‌کند. چرا که دیواره چرب‌ها شکسته و با هم ترکیب شده تا ضخامت و استحکامی که کره نیاز دارد را افزایش دهد. زمانی که دلمه بست و امولوسیون غلیظ‌تر شد، اگر در یخچال قرار دهید کره کم کم جامد شده و تبدیل به کره می‌شود که در دمای اتاق نرم می‌شود. به طور سنتی، کره از شیر چهارپایان مخصوصا گاوها تهیه می‌شود. گرچه انواع دیگر کره نیز می‌تواند از شیر حیواناتی مانند گوسفند، بوفالو، بزها و گاو میش‌ها تهیه شود.

شواهدی وجود دارد که کره در فرهنگ‌های مختلف باز بیش از چهار هزار سال پیش در مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هر چند در دهه‌های اخیر، تغییری در عقیده‌ها ایجاد شده که منجر به بدنامی آن شده و مردم در حال چرخش به سمت مارگارین یا هر ماده جایگزین فرآوری شده و شیمیایی به جای کره هستند. نه تنها این ماده مقدار خوراکی‌های ارگانیک را در رژیم غذایی کاهش می‌دهد بلکه تمامی فوایدی را که کره می‌تواند به زندگی ما بدهد را نیز از بین می‌برد.

ارزش غذایی کره

این خواص مثبت کره عمدتا به خاطر مقدار موثر ویتامین‌ها و مواد معدنی است که در آن یافت می‌شود. کره حاوی ویتامین‌های آ، د،‌ای و کا و همچنین مواد معدنی ضروری همچون منگنز، کروم، ید، روی، مس و سلنیوم می‌باشد. این تنها بخشی از لیست فواید قابل توجه و مهم کره است، اما با وجود گسترده مواد مغذی در کره، فواید بالقوه بیشتری از کره نیز در طی زمان کشف می‌شود. کره عمدتا با چربی‌ها ادغام شده است، اما نه با چربی‌های مضر، بلکه با چربی‌های که برای سلامتی انسان ضروری هستند.

همانطور که کره ترکیبی از چربی هاست، کره یک خوراکی با کالری بالاست. یک قاشق سوپخوری کره حدود ۱۰۰ کالری دارد که این مقدار انرژی همانند انرژی یک موز متوسط است.

مواد مغذی یک قاشق سوپ خوری کره:

۱۰۲ کالری
٪۱۶ آب
۰/۱۲ گرم پروتئین
۰/۰۱ کربوهیدرات
۰/۰۱ شکر
صفر گرم فیبر
۱۱/۵۲ گرم چربی
۷/۲۹ گرم چربی اشباع
۰/۴۳ گرم چربی غیر اشباع
۰/۴۷ گرم چربی ترانس

فواید کره

حاوی چربی‌های اشباع
چربی‌های اشباع حاوی مقدار زیادی کلسترول هستند و به کاهش کلسترول بد کمک می‌کنند. علاوه بر آن، این چربی‌ها برای قلب و جلوگیری از سکته مناسب هستند. علاوه بر این، این‌ها یکی از اجرای ضروری برای رشد مغز محسوب می‌شوند. این چربی‌ها هم چنین در کاهش وزن بدن نیز شراکت دارند.

نیروگاه ویتامین!

همانطور که بالا ذکر کردیم کره حاوی ویتامین‌های آ، د،‌ای و کا است که همگی می‌توانند به جلوگیری از اثرات پوسیدگی دندان کمک کنند. علاوه بر آن این ویتامین‌ها به بهبود بینایی، درخشان نگه داشتن پوست و در رونویسی ژن‌ها کمک می‌کنند.

ذخیره گاه مواد معدنی

مواد معدنی مهمی مانند روی، مس و منگنز در کره یافت می‌شوند. این آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که به مقابله با رادیکال‌های آزاد خطرناک کمک می‌کنند.

دارای اسیدهای چرب

اسیدهای چرب متابولیسم و ایمنی شما را تقویت می‌کنند. این باور وجود دارد که کره حاوی گروه‌های کوچک و متوسط اسیدهای چرب است.

حاوی سی ال‌ای

سی ال‌ای جرم چربی را در انسان‌ها کاهش می‌دهد. این اسیدهای چرب در محصولات لبنی یافت می‌شوند. سی ال‌ای به مبارزه با سرطان به خصوص سرطان سینه و روده کمک می‌کند.

حاوی بوتیریت

حدود ۳ تا ۴ درصد کره از بوتیریت تشکیل شده است. این ماده یک اسید چرب ۴ کربنه است که مسئول عملکرد صحیح روده ماست.

حاوی کلسیم

کره مقدار زیادی کلسیم دارد که برای استخوان‌ها و دندان‌های قوی ضروری هستند.

حاوی اسید چرب‌های امگا ۳ و ۶

گفته می‌شود که حاوی مقدار عالی از این دو اسید چرب است که برای عملکرد مغز و مسائل مربوط به پوست ضروری هستند.

مقدار کلسترول خوب

کره حاوی سطح کاملی از کلسترول خوب است. این موضوع برای تثبیت عملکرد صحیح سلولی با اهمیت است. علاوه بر آن، این ماده نقش مهمی در رشد سیستم عصبی دارد.

خواص ضد سرطان

کره حاوی مقدار زیادی بتا و ویتامین آ است که به جلوگیری از سرطان پروستات و انتهای روده بزرگ شناخته می‌شوند.

تثبیت سلامت تیروئید

بیشتر بیماری‌های مرتبط با تیروئید به علت کمبود ویتامین آ است. کره حاوی مقدار زیادی ویتامین آ است و می‌تواند از بدن در قبال بیماری‌های تیروئید مراقبت کند.

مراقبت از چشم

بتا کاروتن، که به مقدار زیادی در کره یافت می‌شود، از مدت‌ها پیش به عنوان تقویت کننده سلامت چشم شناخته می‌شود. این ماده در مراقبت از چشم، رشد سلولی، مهار آب مروارید و کاهش احتمال انحطاط لکه زرد، شراکت دارد.

آنتی اکسیدان قوی

کره طبیعی حاوی مقدار زبادی کاروتن یک ماده غیر طبیعی، اما ضروری برای انسان‌ها است. کاروتن در سلامت انسان در دو حالت شرکت دارد. داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و تبدیلش به ویتامین آ، دو خاصیت این ماده می‌باشد. درباره آنتی اکسیدان ها، حدود ۶۰٪ کاروتن دریافت شده به این مواد مقابله کننده با بیماری‌ها تبدیل می‌شوند. این آنتی اکسیدان‌ها و ضد عفونت‌ها می‌توانند سیستم ایمنی شما را تقویت کنند. از آنجا که ویتامین آ محلول در چربی است می‌تواند برای آن قسمت‌های بدن که دیواره چربی دارند مانند پوست، چشم ها، دهان حلق و همچنین دستگاه دفع ادرار و گوارش؛ مفید باشد. این ویتامین می‌تواند رشد و ترمیم سلولی را گسترش دهد و از آن‌ها در مقابل آسیب پذیری ناشی از مواد عفونت زا محافظت کند.

عوارض جانبی زیاده روی و مصرف نادرست کره

عوارض جانبی کره بسیار متعدد و خطرناک است. چنانچه در بخش سلامت اشاره داشتیم کره عمدتا از چربی اشباع شده درست شده است. کره را به کلسترول و سدیم اضافه کنید تا کره نمکی تهیه شود. این ترکیب غیر سالم و خطرناک است اگر به مقدار زیاد و به دفعات استفاده شود. مصرف مداوم کره می‌تواند موجب تصلب شرائین شده و باعث مشکلات قلبی شود. مقدار زیاد کلسترول یک خطر کامل برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی می‌باشد. سدیم نیز می‌تواند به افزایش فشار خون در این بیماری‌ها منجر شود. تحقیقات نشان داده اند که مصرف زیاد کره می‌تواند باعث مشکلات سلامتی در دویدن‌های طولانی شود.

اختلالات قلبی عروقی

کره منبع غنی از چربی‌های اشباع شده است که به تاثیر منفی شان روی قلب شناخته می‌شوند. رسوب چربی‌های اشباع در شریان‌ها یک اختلال بسیار جدی است. ایست قلبی یکی از عمده‌ترین عوارض جانبی کره است که بیشتر به علت مصرف طولانی کره با مقدار زیاد رخ می‌دهد.

سرطان

بعضی از سرطان‌ها به تجمع کلسترول در بدن مرتبط اند. کره یکی از منابع عمده چربی‌های اشباع است که در بدن به صورت کلسترول بد رسوب می‌کنند و ممکن است ریسک سرطان را افزایش دهند.

چاقی

مصرف شدید کره همچنین منجر به چاقی می‌شود لذا این خوراکی برای افرادی که تحت رژیم هستند خوب نیست. علاوه بر آن، چاقی به خودی خود یکی از عمده‌ترین اختلالات است که منجر به رشد بیماری‌ها در بدن می‌شود. پس باید مصرف کره را متوقف کرد یا اینکه آن را به صورت سالمی مصرف کرد تا از اضافه وزن غیر ضروری پرهیز کرد.

حساسیت‌ها

افرادی که حساسیت به شیر دارند باید از مصرف کره اجتناب کنند چرا که کره یک فرآورده شیری است و می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد دارای حساسیت به شیر شود.

زبان درد

عوامل مختلفی در پشت زبان درد قرار دارند، اما کره یکی از عوامل مرتبط است. مصرف زیاد خوراکی‌های چرب مانند کره نقش عمده‌ای در ایجاد زبان درد دارند.

راهنمایی برای مصرف کره

میزان توصیه شده مصرف کره در افراد مختلف، متفاوت است. دو قاشق سوپ خوری کره حدود دویست کالری میزان سالمی برای هر فرد است. مصرف مجدد کره به سبک زندگی و سلامتی شما بستگی دارد.

روش‌های سالم خوردن کره به میزان متعادل، نه به اینکه چقدر مصرف می‌کنید وابسته است. نژاد و بر روی میزان مصرف یک ضرورت است. کیفیت کره مصرفی مهم است، کره‌ی ارگانیک به وضوح بهتر از کره‌های تجاری می‌باشند. راهنمایی نگهداری از کره شامل نگهداری در یخچال و مصرف آن در زمانی که روی برچسب آن ذکر شده؛ می‌باشد.

چه مقدار کره می‌توانید به راحتی بخورید؟

توصیه می‌شود که مصرف چربی اشباع خود را به کمتر از ۱۰٪ مصرف کلی کالری روزانه خود برسانید.

برای مثال اگر روزی ۲۰۰۰ کالری در روز مصرف می‌کنید بهتر است روزی ۲۲ گرم چربی اشباع تقریبا سه قاشق سوپ خوری کره مصرف کنید.

علاوه بر آن بهتر است این مقدار را با یک یا دو قاشق چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، گردو، آفتاب گردان، نارگیل، آووکادو یا روغن ماهی ترکیب کنید.

دیدگاه شما

استفاده از مطالب لوتوس طب برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام لوتوس طب و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به لوتوس طب تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.